Woda – źródło zdrowia

Zdjęcie wodospadu - malowniczy górski potokWoda to jeden z najważniejszych elementów naszego życia i w ogóle życia na ziemi. Gdyby nie ona, nie byłby możliwy rozwój gatunków i ewolucja, gdyż to właśnie woda spełnia mnóstwo niezwykle istotnych dla naszego życia funkcji. Pozbawieni wody możemy wprawdzie żyć dłużej niż pozbawieni powietrza, jednak to właśnie woda jest źródłem życia, bez której nic nie jest w stanie się rozwijać. Dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby była ona krystalicznie czysta, gdyż tylko taka jest w stanie należycie spełnić swoją rolę i dostarczać organizmowi wszelkie niezbędne składniki. Niestety, postęp technologiczny i znaczny wzrost ilości różnych związków chemicznych, m.in. toksyn z produkcji tworzyw sztucznych, pestycyd stosowanych w rolnictwie czy metali ciężkich pochodzących ze ścieków przemysłowych sprawił, że woda zawiera coraz więcej szkodliwych substancji i coraz trudniej jest znaleźć miejsca, w których nie byłaby skażona destrukcyjną działalnością człowieka. Problem ten staje się coraz poważniejszy, dlatego konieczne jest podjęcie niezbędnych działań, które zatrzymają negatywne skutki coraz gorszej jakości wody, która w coraz większym stopniu zaczyna niszczyć nasze zdrowie, mając ogromny wpływ na występowanie wielu chorób i schorzeń.

Jaka jest woda w naszych domach?

Krople wody na źdźbłach trawyAby móc zrozumieć skalę problemu, najlepiej sięgnąć do przykładu najbardziej nam bliskiego, z którym mamy do czynienia na co dzień. O tym, że woda lecąca z naszych kranów nie jest najwyższej jakości z pewnością wiedzą wszyscy. Jednak stwierdzenie „nie najwyższa jakość” jest ogromnym niedopowiedzeniem i to właśnie dlatego ludzie nie podejmują żadnych działań, w celu wymuszenia na władzach stanowczych ruchów, mających na celu zadbanie o jakość naszych wód. Obecnie chlor to jedyna i podstawowa technologia stosowana do uzdatniania wody pitnej. Jego celem jest zapobieganie powstawaniu i rozwojowi różnego rodzaju bakterii. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że owe „uzdatnianie” ma fatalny wpływ na zdrowie każdego z nas. Chlor bowiem reaguje z mikroorganizmami znajdującymi się w wodzie tworząc m.in. trihalometany, które są niezwykle szkodliwe dla człowieka. Co ważne, coraz więcej poważnych instytucji i naukowców zwraca uwagę na ten fakt, głośno mówiąc o tym, że

Chlor w wodzie (…) powinien być całkowicie zabroniony jako środek dezynfekujący wodę pitną. Jest on swoistą bombą czasową.
- dr Herbert Schwartz z Cumberland College w New Jersey

Wskazuje on również na to, że rak, choroby serca czy utrata pamięci są właśnie skutkami chlorowania wody pitnej.

Jak polepszyć jakość wody pitnej?

Zdjęcie powierzchni wodyJak więc możemy zauważyć to, co płynie z kranów w naszych domach dalekie jest od normalnej wody. Należy więc podjąć działania, które pomogą w rozwiązaniu tego problemu. Oczywiście ważnym elementem jest nagłaśnianie problemu i zmuszanie władz do stanowczego zajęcia się tym problemem. Tylko w taki sposób możemy globalnie zacząć zmieniać mentalność wielu ludzi, dla których ziemia jest tylko narzędziem do zwiększania objętości portfela.

W skali mikro możemy wyeliminować niezdrową wodę z naszych domów poprzez korzystanie z filtrów oraz zmiękczaczy wody. W ten sposób będziemy mogli codziennie korzystać z krystalicznie czystej wody, wolnej od zarazków i poczuć, jak wiele może zmienić spożywanie jej w takiej postaci. Dobre zdrowie, lepsze samopoczucie, piękniejsza cera – to najważniejsze rezultaty ich stosowania, więc ich obecność w każdym domu wydaje się być niezbędna.